Co zrobić, kiedy komornik w UK puka do naszych drzwi?

Ostatnio sporo zapytań, które do nas trafiły dotyczyły komorników. Klienci pytali m.in. o to, co zrobić, kiedy już komornik zapuka do naszych drzwi. Czy mają otwierać mu drzwi? A jeśli tak, to co komornik wówczas może zabrać z domu? Zebrałam te wszystkie pytania i postaram się podsumować naszą wiedzę na ten temat, a przy okazji zdradzić co najmniej trzy sposoby na to, jak sobie z komornikiem poradzić!

Po pierwsze: postaraj się dogadać z komornikiem

Jeżeli nasza sytuacja nam na to pozwala, należy komornikowi zaproponować jakąś rozsądną formę spłaty. Nie mogą to być czcze obietnice – należy spokojnie policzyć wszystkie swoje koszty utrzymania i odjąć je od kwoty którą co miesiąc lub tydzień dysponujemy w ramach budżetu domowego. Ważne jest aby końcowe ustalenia były w jakiejś formie udokumentowane, np. drogę mailową. Zanim jednak to nastąpi bądźmy przygotowani na to że najczęściej komornik będzie dawał nam do zrozumienia, że w grę wchodzi wyłącznie jednorazowa wpłata całości zadłużenia. Należy w takiej sytuacji poprosić go o dane kontaktowe (włącznie z mailem). Dlaczego? Ponieważ takiej procedury może dokonywać tylko urzędnik upoważniony drogą sądową, czyli tzw. Certificated Bailiff, który nie ma nic do ukrycia i na wstępie nam się legitymuje. Niestety czasami mamy do czynienia z pracownikami, którzy reprezentując naszego wierzyciela stosują nie do końca zgodne z prawem metody. Psychologicznie chcą nas zmusić i zastraszyć abyśmy pod wpływem takiego działania zdobyli pieniądze wszelkim kosztem, nawet za cenę kolejnej pożyczki. Kim są ci ludzie? To windykatorzy, czyli advicers, collectors lub counsellors. Warto wtedy potwierdzić ich kompetencje i mieć na uwadze że działania windykatorów są pozasądowe w przeciwieństwie do działań komorniczych. Windykator nie może tego samego co komornik. Jest to zwykła osoba zatrudniona np. na umowę o pracę. Jej celem jest wyegzekwowanie od dłużnika określonej kwoty pieniędzy. I – co bardzo istotne – windykator nie ma prawa wejść do naszego mieszkania, rozmawiać o naszych długach z innymi osobami, ani też upubliczniać informacji o naszych długach – tym bardziej wobec naszych pracodawców. Nie ma także prawa straszyć, nękać lub używać siły oraz – co się niestety często zdarza – przekazywać nam informacji o prawdopodobnych dalszych skutkach naszych długów, tj. np. o karze więzienia.

Po drugie: zgłoś się o poradę do Licensed Insolvency Practitioner

Jeżeli w UK komornik zajął się jednym z naszych długów, a nasze dochody nie starczają na te zobowiązania, to warto zgłosić się o poradę do Licensed Insolvency Practitioner, czyli firmy, która może nam pomóc ustalić formalnie wiążące porozumienie z naszymi wierzycielami w UK. Porozumienia te prawnie chronią nas przed działaniami jakie są wobec nas stosowane w sprawie egzekucji długów. Dotyczy to konsekwencji, takich jak narastanie długu poprzez odsetki (w tym karne), ale również chroni nas przed wyżej wymienionymi działaniami (firmy windykacyjne w UK, jak i komornik w UK). Więcej na temat plusów i minusów takiego porozumienia można przeczytaj tutaj.

I po trzecie: albo Debt relief orders, albo bankruptcy order

Trzeci sposób podobnie jak i drugi, dotyczy nas wtedy gdy mamy za mało pieniędzy na spłacanie naszych zobowiązań a nadal chcielibyśmy nasz problem rozwiązać. To nieformalne porozumienia z naszymi wierzycielami (firmami i instytucjami, którymi jesteśmy winni pieniądze) to Debt relief orders (DRO). Jest to rozwiązanie często tymczasowe, ale wiąże się z tym, że nasz majątek będzie w tym przypadku brany pod uwagę a nasze przyszłe plany dotyczące np. hipoteki na dom utrudnione. Oczywiście istnieje jeszcze bankructwo (bankruptcy order), ale po głębszej analizie osobiście nie polecam tego rozwiązania – zwłaszcza tym Polkom którzy planują swoją przyszłość na Wyspach o czy pisaliśmy w artykule „Czy upadłość konsumencka w UK to dobre i jedyne rozwiązanie?”. Wyjątkiem może być sytuacja, gdzie doszliśmy do takiego momentu w którym nasi wierzyciele, którym jesteśmy winni pieniądze (nie mniej niż £750) wystąpią z wnioskiem o ogłoszenie nas bankrutem. Co ciekawe, w takiej sytuacji również warto próbować się dogadać, aby taki wniosek (bankruptcy petition) został wycofany. Minimalny koszt takiego postępowania to minimum kwota około £1500.

Podsumowując: komornik w UK to nic innego, jak prawomocny reprezentant naszych wierzycieli

Są to ludzie którzy za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie a jego koszty ponoszą osoby zadłużone. Natomiast siłą do domu komornik czy to w Anglii, Walii, Irlandii Płn. lub Szkocji może wtargnąć wyłącznie jeżeli długi powstały wobec tutejszego Urzędu Skarbowego (HM Revenue & Customs – HMRC). Nie zmienia to faktu że jeżeli w UK naszą sprawą zajął się już komornik a nie są to długi za np. podatki – nie warto zwlekać i liczyć na to że sprawy same się rozwiążą. Bo to znaczy że został ustanowiony nakaz sadowy. A co jeśli wizyta komornika nas jednak zaskoczy i okaże się że kompletnie nie byliśmy na nią przygotowani? To szczęśliwi są ci, którzy w tym właśnie momencie nie byli w domu, a po powrocie zastali jedynie korespondencję zostawioną przez komornika. Rzecz jasna należy się z nią zapoznać i – tak jak doradzamy – nie chować później głowy w piasek.

PS A jeśli pomimo ugody z komornikiem nie wywiązaliśmy się z naszych nowo ustalonych płatności?

Wtedy bądźmy przygotowani na zajęcie naszych dóbr. Dobrze wiedzieć że nie mogą to być z pewnością takie rzeczy jak: stoły, krzesła (każdy domownik ma prawo do jednego krzesła), łóżka, pralki, lodówki, mikrofalówki, kuchenki, pościel, ubrania (chyba, że mamy jakieś wyjątkowo drogie, które stanowią nadmiar), telefony komórkowe ani stacjonarne, lampy, grzejniki, urządzenia medyczne oraz rzeczy, które ułatwiają i umożliwiają nam pracę (np. komputer, samochód lub narzędzia budowlane). Nie podlegają konfiskacie również przedmioty które są wzięte pod zastaw a my nadal za nie płacimy. I jeszcze jedna ważna sprawa – jeżeli osoba zadłużona jest samozatrudniona lub ma status osoby bezrobotnej niemożliwe jest również aby jej pieniądze zostały zajęte drogą komorniczą. Możliwe jest to tylko wtedy gdy pieniądze które posiadamy stanowią nadmiar, a to co nam zostanie musi stanowić minimum najniższej krajowej UK które jest regulowane prawem.

W każdej chwili można skorzystać z programów oddłużeniowych – również tych, które oferuje nasza firma. Do czego oczywiście zachęcam, ale wyłącznie po uprzednim zapoznaniu się nie tylko z plusami takich programów, ale również z minusami, a także z opiniami na temat naszej firmy.

Jesteś na Facebooku?
Zobacz nasz profil:

2020 © IM Debtbusters LTD is registered in Scotland No.549975 Registered Office: 214 Castlemilk Drive, 2/1, Glasgow G45 9JS. Data Protection Act 1998 registration number: ZA225838. IM Debtbusters LTD works in association with Licensed Insolvency Practitioners authorized and regulated by the Insolvency Practitioners Association to provide information and advice on Individual Voluntary Arrangements and Protected Trust Deeds. For the avoidance of doubt, IM Debtbusters LTD does not provide any debt advice. IM Debtbusters LTD services are profit-seeking. You can find out more about dealing with your creditors in a guide produced by the Insolvency Service: In Debt – Dealing with your creditors. You can also find alternative free-to-consumer debt advice organizations as recommended by the Money Advice Service. The Money Advice Service is an impartial service set up by the Government. For free debt counseling, debt adjustment, and credit information services, visit www.moneyadviceservice.org.uk. IM Debtbusters LTD offers free insolvency information, this information will be based on the detailed information you provide to our debt specialist 214 Castlemilk Drive, 2/1, Glasgow, G45 9JS.