Czy IVA zawsze trwa 5 lat a Trust Deed 4 lata?

Klasyczne i proste przypadki zawsze przy IVA trwają 5 lat, a przy Trust Deed 4 lata. Sytuacje, w których twój program może się przedłużyć, to:

Typowe powody:

– dla posiadaczy kredytu hipotecznego ten okres może się przedłużyć o kolejne 12 mies.,

– jeżeli w międzyczasie trwania któregokolwiek rozwiązania dotyczyły ciebie “wakacje płatnicze” to o ten okres twój program się przedłuży,

– jeżeli w pewnym momencie trwania twojego programu zaprzestałeś uiszczać opłaty z powodu problemów finansowych ale twój program został zachowany. 

Twój IVA lub Trust Deed przedłuży się o ten czas. Jeżeli w międzyczasie trwania programu udało ci się uzupełnić brakujące wpłaty to okres przedłużenia cię nie dotyczy. Kolejnym z najczęstszych powodów może być również nagły i nieprzewidziany wydatek taki jak remont domu lub samochodu. W takim przypadku będziesz potrzebował gotówki. Należy natychmiast skontaktować się ze swoją firmą IVA lub Trust Deed i przedstawić swój problem. Twój doradca może zorganizować dla ciebie „wakacje płatnicze” lub okresowo zmniejszyć ratę. Być może uda się tobie dzięki temu uzbierać niezbędną kwotę w ramach raty za program. Z tego powodu twój program przedłuży się o okres w którym byłeś zwolniony z opłat.

Rzadziej spotykane powody:

– większa wolna kwota w twoim budżecie domowym wynikająca ze wzrostu dochodów stałych,

– niezgłoszone większe jednorazowe wpływy na konto (w tym powyżej £500),

– komplikacje wynikające z nieprawidłowo sprzedanego ubezpieczenia ochrony płatności (PPI). 

Pamiętaj! Okres zamknięcia twojego programu nie skróci się jeżeli będziesz dokonywać większych wpłat niż te wymagane.