Co robić, jeśli rata za IVA/Debt Managment Plan lub Trust Deed stanie się zbyt wysoka do spłaty?

Jest to przewidziane, ponieważ zawsze może się zdarzyć że twoja sytuacja zdrowotna, zawodowa lub zupełnie prywatna może osłabić twoją zdolność płacenia. Należy wtedy niezwłocznie skontaktować się z osoba prowadzącą, która dokona wszelkich starań i możliwych modyfikacji aby tobie pomóc. Jeżeli nie możesz dalej kontynuować swojego IVA ponieważ twój stały dochód stał się zbyt niski porozmawiaj o tym ze swoim Insolvency Practitioner lub Powiernikiem o możliwych alternatywach. Jeżeli twój program właśnie dobiega końca może się okazać że twoi wierzyciele mogą dotychczasowe płatności potraktować jako całkowite i pełne rozliczenie z tobą przed czasem. A program uznać za zakończony pomyślnie.

Pamiętaj! Idea rozwiązań takich jak IVA i Trust Deed jest taka aby wraz z ich wejściem w wasze życie było wam łatwiej od pierwszego miesiąca. Natomiast po waszej stronie istnieje stała odpowiedzialność za to aby opłaty wpływały regularnie, aż do zakończenia programu. W przypadku nagłej utraty zdolności finansowej lub innych przeszkód. Należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie administratora naszego programu. Nie panikuj! Możesz liczyć na to że twój program się obroni. Twój opiekun zbada wszelkie możliwości pomocy abyś mógł nadal kontynuować program.

 

Plan Zarządzania Długiem (DMP)

Przy tym rozwiązaniu ze względu na to że bardziej elastyczne od IVA jest dużo łatwiej zmienić płatność mies. w tym również zmniejszyć.

W momencie gdy ktoś chce szybciej zakończyć swój DMP możliwe jest również zwiększenie wysokości rat pod warunkiem że można sobie na to pozwolić.

 

Dla kogo jest DMP:

– dla osób, które nie mogą aplikować o IVA,

– dla osób z dużym kapitałem w stosunku do wydatków,

– dla osób, których suma długów wynosi mniej niż £5000,

– dla osób, których wierzyciele odrzucili IVA,

– dla osób, których niektórzy wierzyciele z założenia odrzucają IVA,

– dla osób, które mają dług z żyrantem który nie wyraził zgody na ich IVA,

– dla osób posiadających znaczący majątek; choć DMP go nie chroni,

– dla osób, które chcą szybciej niż przy IVA (60 mies.) zamknąć sprawę,

– dla osób z dochodami które nie są do określenia jako stałe. 

 

DMP – może okazać się dla niektórych dobrym rozwiązaniem. Pomimo tego że nie gwarantuje umorzenia długów, zatrzymania odsetek i ochrony przed wierzycielami jak ma to miejsce przy IVA.