Co dzieje się z oceną kredytową po zawarciu umowy IVA lub Trust Deed?

Przez okres trwania programów nie wolno zaciągać nowych zobowiązań finansowych. Grozi to zwyczajnie ich rozpadem lub poważnymi konsekwencjami. Gdy IVA jest rozwiązany przed czasem nasze długi wracają do pierwotnej postaci plus odsetki. Jednocześnie nasi wierzyciele mogą wystąpić z wnioskiem o zrobienie nas bankrutem. Blokadę na zaciąganie nowych zobowiązań finansowych często nasi klienci uważają za zaletę. Jest to wynik sytuacji w jakiej się znaleźli, czyli wszystkich komplikacji, nieprzyjemności i kosztów jakie na nich spadły w momencie utraty płynności finansowej. Czyli tego momentu kiedy kapitał z zaciągniętych zadłużeń się skończył i pozostały tylko opłaty. Najczęściej przekraczające ich możliwości finansowe.

Co do zakazu jest dość logiczny, ponieważ przy zawieraniu IVA lub Trust Deed wasi wierzyciele wyrażają zgodę na częściowe umorzenie waszych długów (nawet do 80), zaciągając nowe zobowiązania zakpili byście z waszych poprzednich wierzycieli. Także w naszym raporcie kredytowym jest tymczasowa blokada. Blokada wynika z dokonanych wpisów przez naszych dotychczasowych wierzycieli. Również nasz IVA lub Trust Deed jest wpisany w nasz raport kredytowy na okres 6 lat. Po pomyślnym zakończeniu programów otrzymasz certyfikat ukończenia, który również zostanie wysłany do twoich wierzycieli jak i do Biura Upadłościowego, informując że program dobiegł końca.


UWAGA!!! Jeżeli nasza historia kredytowa i opinia o nas jako płatnikach w naszym pliku kredytowym jest bardzo zła, ale pomimo tego udało nam się samoistnie spłacić naszych wierzycieli to nasz plik kredytowy będzie potrzebował również 6 lat na to abyśmy mogli ponownie zacząć odbudować naszą wiarygodność. Po zakończeniu programów większość ludzi stara się mądrzej i bardziej odpowiedzialnie podchodzić do takich spraw jak pożyczki konsumpcyjne. Zawsze jednak może się okazać, że w drodze o staranie się o kredyt hipoteczny lub kredyt samochodowy niezbędne będzie zbudowanie dobrej opinii kredytowej o nas jako płatnikach.

Co robić:

Po 6 latach warto wykonać raport kredytowy.

– Callcredit ( Noddle )
– Equifax ( ClearScore )
– Experian

 Rozpocznij na nowo swoją historię kredytową

Weź kartę kredytową z małym limitem. Większość kart posiada tzw. okres bezodsetkowy (do 59 dni lub 1 mies.). Wydaj tyle, abyś mógł pozwolić sobie na spłacenie całości. Nie przekrocz okresu bezodsetkowego i wpłać równowartość „wydanej” kwoty. Dzięki takim staraniom odbudujesz na nowo opinie o sobie wobec ewentualnych przyszłych wierzycieli. Uwaga!!! Korzystanie z pożyczek typu Payday raczej pogorszy twój plik kredytowy